Dla Polski – niepodległa

13 listopada 2018
0 komentarzy

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 2018 r świętowano w całej Polsce. W  parafii Salwatorianów pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej to święto uczczono uroczystą Mszą Św. której przewodniczył proboszcz parafii ks. Michał Pastuszka w koncelebrze z współbraćmi wspólnoty zakonnej, dla licznie zgromadzonych wiernych.

W intencji Ojczyzny modlono się przy pięknie ukwieconym i udekorowanym narodową flagą ołtarzu. Rozpoczynając uroczystą liturgię eucharystyczną ks. proboszcz powiedział: „Zgromadziliśmy się jako Polacy, aby podziękować Bogu za wolną Polskę, za  jubileusz stulecia wolności i niepodległości oraz modlić się w intencji naszej Ojczyzny czyli za nas samych. Powierzamy Bożej Opatrzności nasze losy i naszej małej Ojczyzny, naszej parafii, naszego miasta i całej naszej Ojczyzny Polski. Gromadząc się na tej liturgii módlmy się o to, abyśmy potrafili całym sercem  służyć jej zawsze z ufnością, głębokim zawierzeniem, powierzając Bogu wszystkie nasze prośby i intencje”.

W wygłoszonej homilii ks. Michał nawiązując do ewangelicznej przypowieści o darze wdowiego grosza do skarbnicy przyrównał go do daru życia złożonego przez pokolenia Polaków walczących o odzyskanie niepodległego państwa, naszej Ojczyzny…A Ojczyzna– kontynuował – to my sami, to bogactwo materialne, ale też nasz duch, nasza wiara… przytaczając wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna”. Dziś dziękując za wolność naszej Ojczyzny modlimy się za nią, za nas samych, aby nie zabrakło nam wiary i siły. Mamy to szczęście, że czuwa nad nami Maryja,  Pani z Jasnej Góry, Jej polecajmy dalsze dzieje naszej Ojczyzny. A  dziś chylimy czoło przed tymi, którzy za nią oddali swe życie, za nią poświęcili wszystko.

Ta uroczysta i podniosła celebra  z udziałem służby liturgicznej, pocztów sztandarowych wspólnot parafialnych, uświetniona została przez uczniów Bielskiej Szkoły Muzycznej w wykonaniu, których usłyszeliśmy pięknie zaśpiewane „Ave Maria” oraz  pieśni patriotyczne  m.in.„Rota”,  „My Pierwsza Brygada”  jak też chorał nr 18 Jana Sebastiana Bacha wykonane przez kwartet puzonowy – uczniów prof. Zdzisława Stolarczyka.

A po zakończeniu Mszy Św. w samo południe, tak jak w całej Polsce, wraz z biciem dzwonów, zaintonowano  Mazurka Dąbrowskiego – w ramach akcji „Niepodległa – do hymnu”. To odpowiedź na apel Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Kończąc modlitwę celebrans błogosławiąc wiernych dodał „Proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby dobrze korzystali z tak cennego daru wolności a opieka Maryi Jasnogórskiej Królowej Polski niechaj zawsze towarzyszy Ojczyźnie i wszystkim Polakom”.

Dzisiejsza wyjątkowa uroczystość w naszym kościele wywołała wielkie poruszenie wśród wiernych. Wychodząc z kościoła pani Maria powiedziała: „To było wielkie przeżycie, popłakałam się, gdy śpiewano hymn narodowy. Na długo pozostanie mi to w pamięci”. A pan Jan dodał – „Godnie uczciliśmy tak ważne święto. Wielkie podziękowanie należy się naszemu ks. proboszczowi za tak piękne świętowanie  tej rocznicy. Bóg zapłać”.

Tekst i fotografia Urszula i Andrzej Omylińscy