CARITAS parafialne – ważne!

11 marca 2019
0 komentarzy

Kochani Parafianie i Sympatycy naszego Salwatoriańskiego kościoła!

Parafialna akcja Anioł dla Seniora, przy okazji świąt Bożego Narodzenia, spotkała się z ogromnym uznaniem, życzliwością – a zarazem inspiracją do dalszych działań tego typu. Udało się wtedy pomóc 68 osobom, czasem rodzinom z dziećmi. Idąc po kolędzie, spotkaliśmy nowe osoby, którym trzeba, a przede wszystkim którym warto pomóc. Często brakuje im środków na żywność, leki, drobne artykuły gospodarstwa domowego, a często stan ich zamieszkania jest tragiczny. Miejsca, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody, prądu, domy często zagrzybione i bez sanitariatów. Dlatego chcąc pomagać ludziom na przełomie całego roku, powołujemy do istnienia CARITAS parafialne, z własnym zarządem i strukturą, która będzie niosła pomoc potrzebującym w naszej parafii i nie tylko na przełomie całego roku. Odpowiedzialnym za organizacje i pracę CARITAS, będzie ks. Paweł Krężołek, przełożony zakonny naszej wspólnoty. Zaś nas całością z urzędu i ramienia parafii czuwał będzie ks. Michał Pastuszka, proboszcz naszej parafii. Najbliższe spotkanie rady duszpasterskiej i ekonomicznej naszej parafii 11.03.2019 r. będzie min. obradować na ten temat. Niemniej machina już ruszyła i już podjęliśmy konkretne działania, a pośród nich:

  • Karta na codzienne zakupy. Dzięki temu programowi, już teraz 9 najbardziej potrzebujących rodzin, otrzymuje (10 miesięczną) pomoc w postaci karty zakupowej do sieci sklepów Biedronka.
  • Świąteczna zbiórka żywności i artykułów gospodarstwa domowego. Sieć sklepów Biedronka wychodząc naprzeciw potrzeb ludzi naszej parafii i nie tylko, pozwala zorganizować nam zbiórkę produktów w sklepie przy ul. Michałowicza. Termin zbiórki to 29 i 30 marzec w godzinach 8 – 20. Już teraz zachęcamy by w tych dniach wybrać się na zakupy i spotkać z młodzieżą, ze szkół gdzie uczą ks. Paweł Krężołek i Ks. Przemek Marszałek, a także
    z Młodzieżowej Rady Miasta miasta Bielsko Biała, która poprowadzi zbiórkę razem z duszpasterzami z naszej parafii. Zachęcamy by do kosza dawać nie tylko artykuły spożywcze, ale również chemię i kosmetyki. Dary zostaną przewiezione do parafii, a następnie rozdane w ramach pomoc przedświątecznej i w późniejszych terminach, gdy zajdzie taka potrzeba.
  • Jajko dobroci – akcja podobna jak ta przed świętami Bożego Narodzenia. Polegać będzie na bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym. Wśród potrzeb znajdują się między innymi artykuły spożywcze, chemiczne, a także drobne AGD, czy vochery do drogerii i aptek. Na dekoracji, która znalazła się w kościele, zastały powieszone kolorowe jajka, przygotowane przez młodzież Liceum Plastycznego w Bielsku Białej, na odwrocie których znajduje się konkretna potrzeba, prośba dla osoby. Produkty prosimy pakować luzem do reklamówek lub worków, i nie pakować prezentowo, gdyż są one łączone w większe paczki i dopiero trafiają do potrzebujących. Przynosimy je do zakrystii, podczas trwania nabożeństw. Akcja rozpoczyna się w dzisiejszą niedzielę i potrwa do 4 kwietnia 2019 r., czyli do 5 Niedzieli Wielkiego Postu – włącznie. Zachęcamy również osoby, które mogłyby pomóc w rozwiezieniu paczek do kontaktu pod numerem telefonu:  Pan Krzysztof Juszczak – 796 425 579lub bezpośrednio w zakrystii.
  • Pomoc żywnościowa w ramach Programu Europejskiego. Skorzystać z tego programu mogą wszystkie osoby spełniające pewne kryterium. Aby uzyskać pomoc, dochód miesięczny w przypadku osoby gospodarującej samodzielnie nie może przekroczyć 1402zł netto (na rękę), a w rodzinie 1056 zł (na osobę). Wszystkie osoby, nie tylko z terenu naszej Parafii, proszone są o pobranie wniosku z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Karola Miarki 11,
    w Bielsku-Białej, który przyjmuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 – 15:00. Z wnioskiem należy zgłosić się do parafii, najpóźniej do 28.03.2018. I już od kwietnia, osoby zapisane otrzymają wszystkie produkty w ilościach opisanych na plakatach. Warto wspomnieć, że jest to kolejna edycja programu Unijnego, jednak w tym roku pomoc ta jest wyjątkowo hojna. Prosimy ponadto by informować wszystkich, którzy mogliby skorzystać z tego programu, gdyż czeka naprawdę dużo żywności dla Państwa. W razie pytań prosimy o kontakt bezpośrednio z ks. Pawłem Krężołkiem (tel.: 501860712) lub panem Krzysztofem Juszczakiem (tel.: 796425579). Wnioski można składać każdego dnia. W przypadku osoby niepełnosprawnej istnieje możliwość załatwienia sprawy przez wolontariusza.
  • Świeczki wielkanocne oraz baranki. Zachęceni przez parafian organizujemy sprzedaż świeczek oraz baranków na stół wielkanocny, z których dochód będzie przeznaczony już na działalność Caritasu parafialnego. Stoimy przed wyzwaniem jakim jest stworzenie biura oraz zakup samochodu, którym będziemy rozwozić rzeczy otrzymane od Państwa. Jeśli ktoś mógłby i w tym względzie pomóc, prosimy o bezpośredni kontakt z Ks. Pawłem Krężołkiem (tel.: 501 860 712). Wierzymy, że dzięki Wam, uda nam się wspólnie wcielić w życie tak bardzo potrzebną dzisiejszemu Kościołowi działalność charytatywną, bo dzięki niej, ludzie odzyskują wiarę w Boga i nadzieje na lepsze jutro. Świeczka i Baranek to koszt: 5zł. Dzięki temu z każdego zakupu 2 zł zostanie przeznaczone właśnie na Caritas. Koszt wyprodukowania wyniosły odpowiednio: świeczka 3.05 zł, baranek cukrowy 2.99, baranek ceramiczny 3.30 zł. Bóg zapłać za wszelką pomoc i waszą ofiarność. W intencji dobroczyńców zostanie odprawiona specjalna intencja mszy świętej, której termin podamy w ogłoszeniach.
  • Zachęcamy także do zostania wolontariuszem naszego parafialnego Caritas. Zgłoszenia przyjmujemy do 20.03.2019 w zakrystii.