Wyrusz z nami na JASNĄ GÓRĘ!

10 lipca 2019
0 komentarzy

Wyrusz z SALWATORIANAMI na pielgrzymkowy szlak!
ważne informacje…

To Rekolekcje w Drodze. Pielgrzymka jest aktem wyłącznie religijno – pokutnym. Pielgrzym bierze udział w codziennej Mszy Świętej, przyjmuje Komunię Świętą, bierze czynny udział w modlitwach, rozważaniach, konferencjach i śpiewie. W odpowiednim czasie potrafi zachować ciszę i spokój. Wskazane jest, aby jeszcze przed pielgrzymką skorzystać z sakramentu pokuty. Istnieje również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty podczas marszu (na końcu grupy) lub na postoju. W czasie pielgrzymki zwracamy się do siebie „Siostro” i „Bracie”. Wspieramy pomocą potrzebujących, starszych, dzieci i osoby słabsze fizycznie. Wszelkie niewygody przyjmujemy w duchu chrześcijańskiej pokuty. Na pielgrzymce obowiązuje bezwzględna zakaz spożywania alkoholu. Szczególną wdzięczność okazujemy tym, którzy nas goszczą. Poprzez kulturalne zachowanie dajemy świadectwo naszego chrześcijańskiego życia. W miejscach, gdzie nocujemy i mamy postój, pozostawiamy po sobie porządek i czystość.

Podążamy za znakiem swojej grupy prawą stroną drogi. W czasie marszu zabronione jest zmienianie grup, przechodzenie na lewą stronę drogi oraz pozostawanie z tyłu za kolumną pielgrzymki (wyjątek – spowiedź w drodze i pomoc lekarska). Należy bezwzględnie wykonywać polecenia służb porządkowych, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek na pielgrzymce.

Na każdym postoju należy coś zjeść i się nawodnić, dlatego w podręcznym plecaku warto mieć kanapki, wodę, herbatę, sok, przekąski, a także nóż, łyżkę, kubek. Na niektórych postojach gospodarze przygotowują poczęstunek dla pielgrzymów, niemniej jednak warto zaopatrzyć się w niezbędny suchy prowiant i wodę przed pielgrzymką lub w jej trakcie (na niektórych postojach jest możliwość zakupienia jedzenia w pobliskich sklepach spożywczych).

Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona nóg, dlatego obuwie powinno być sprawdzone (z grubą podeszwą), należy również zaopatrzyć się w odpowiednie skarpety. Konieczne jest również nakrycie głowy oraz okrycie chroniące przed deszczem.

Nocujemy u gospodarzy lub we własnych namiotach, które warto zabrać ze sobą (coraz trudniej o noclegi na trasie pielgrzymki). Bezwzględnie zakazuje się wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu i namiocie (wyjątek stanowią małżeństwa). Do miejscowości, w których nocujemy, nie wolno przychodzić lub dojeżdżać przed przybyciem grupy. Po 22:00 obowiązuje cisza nocna.

W bagażu podręcznym, poza jedzeniem i piciem, warto mieć również siedzisko lub karimatę (aby odpocząć na postoju), okrycie chroniące przed deszczem, nakrycie głowy, krem z filtrem, skarpety na zmianę, dokument tożsamości i kartę usług medycznych, apteczkę osobistą.

Do głównego bagażu (zdawanego po każdym noclegu na samochód ciężarowy) warto zapakować niezbędne wyposażenie: świeżą koszulkę na każdy dzień (z rękawem przykrywającym ramiona), ciepłą odzież, bieliznę i skarpety na każdy dzień, spodnie, spódnice, sukienki zakrywające kolana, sprawdzone obuwie sportowe na zmianę, drobny zapas wody mineralnej, drobny zapas konserw, serków topionych, pasztetów itp., herbatę, kawę, cukier, śpiwór, karimatę, namiot, niezbędne przybory toaletowe (szczoteczka, pasta do zębów, mydło, szampon, ręczniki).

Każdy bagaż główny musi być oznaczony opaską bagażową wydawaną przy zapisach. Bagaż będzie przewożony specjalnym samochodem ciężarowym oznaczonym numerem grupy, do której należy pielgrzym. Dostęp do bagażu jest możliwy jedynie na miejscu noclegu. Samochody prywatne należy zgłosić kierownictwu pielgrzymki przed wyruszeniem pielgrzymki.

Fachowej pomocy medycznej udzielają pielgrzymom lekarze i pielęgniarki oraz Służby Maltańskie. W miejscach noclegowych będą czynne punkty sanitarne, gdzie należy się zgłaszać po ewentualną pomoc. Zaleca się, aby pacjent zgłaszający się po pomoc, był już umyty. Koniecznie należy zabrać osobiste leki i środki opatrunkowe (bandaże, plastry, igły jednorazowe, wodę utlenioną, spirytus salicylowy, talk). Proszę również dołączyć informację, jakie dawki i pora zażycia leku została przepisana przez lekarza (najlepiej wpisać tę informację do informatora). W razie potrzeby udzielenia pomocy w szpitalu, każdy pielgrzym powinien mieć przy sobie aktualny dokument ubezpieczenia np. RMUA, legitymację emeryta, rencisty i numer PESEL.

`Osoby nieletnie (przed ukończeniem 18. roku życia), które będą uczestniczyć w pielgrzymce bez rodziców czy opiekunów prawnych, muszą mieć ze sobą pisemną zgodę rodziców.

GRUPA SALWATORIAŃSKA – BIAŁA –  Przewodnik grupy: Ks. Andrzej Pacholik SDS.

Grupa Biała została utworzona w 1993 r. przy parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej prowadzonej przez Księży Salwatorianów. W grupie pielgrzymują ludzie w bardzo różnym wieku, od dzieci (najmłodszy uczestnik 3 latka), po młodzież, studentów, ludzi dorosłych i starszych (najstarszy uczestnik 80 lat). Grupa ciągle wzrasta w liczbę uczestników. W 2004 i 2005 roku pielgrzymowało nas 350 osób a w bieżącym 280. Nasza grupa charakteryzuje się również międzynarodową obstawą. W 2004 roku szła z nami 13 osobowa grupa z Ukrainy oraz 1 osoba z Nigerii, w 2005 – 12 osobowa grupa młodzieży z Albanii, w 2006 – 15 osobowa grupa młodzieży z Albanii, od 2007 – 40-50 osobowa grupa z Węgier.

Zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce do Częstochowy. Można się zapisać do 25 lipca br. w zakrystii. Koszt pielgrzymki 70 zł.; dla młodzieży od 9 do 15 roku życia – 40 zł.; dzieci do 8 roku życia i osoby niepełnosprawne udział w pielgrzymce mają za darmo.

 więcej informacji na: www.pielgrzymka.bielsko.pl