Hej Kolęda, Kolęda!

20 stycznia 2020
0 komentarzy

Wiele radości wniósł wśród parafian kościoła Salwatorianów pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej „Niecodzienny Koncert Kolęd”, jaki odbył się po wieczornej mszy św. w niedziele 12 stycznia 2020 r. Jego wykonawcą  była orkiestra ,,Beskid Sound Project” pod batutą i w  aranżacji Sebastiana Niemczyckiego.

Kolędy zabrzmiały przy wypełnionym wiernymi kościele, a swoje talenty zaprezentował zespół liczący ponad 30 artystów: Katarzyna Pawełek,  Andrzej Mandryka, Małgorzata Bożęcka,  Laura Kolanko zagrali na skrzypcach, Zuzanna Walatek, Karolina Dutkiewicz zaprezentowały grę na altówkach, Magdalena Dziedzic, Aleksandra Łyczba na wiolonczelach, na kontrabasie zagrał Łukasz Ząbek,     Milena Puchowska, Wiktoria Kowalewska na fletach, na klarnecie Bartłomiej Śliwa, partie na trąbkę wykonał Tomasz Kozieł, na saksofonie grała Aleksandr Mędrala, a na gitarach Aleksandra Mędrala i  Jakub Krzus, perkusjonalia (grzechotki, tamburyny, chimesy, Cajon, yamabuki, bębenki itp) obsługiwał Robert Lubowiecki. Radośnie zaśpiewali wokaliści: Julia Jagos, Dominika Wrzeszcz, Kamila Szwed, Paulina Duc, Kinga Tomala, Kinga Juroszek i Piotr Franik.

Wśród  wykonanych kolęd znalazły się m.in: „Bóg się rodzi”, Mizerna cicha”, kolęda francuska, „Hejże ino, dyna,dyna”. Zagrano również kolędę dla nieobecnych „Puste miejsce przy stole”.  Była to okazja do wspomnienia  śp. ks. Andrzeja Urbańskiego Salwatorianina, posługującego niedawno w parafii NMPKP,  pochodzącego z Leśnej, również rodzinnej miejscowości kierującego orkiestrą.                                          

Do solistów dołączali  też słuchacze, wspólnie śpiewając i klaszcząc m.in. kolędy„Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”.

W radosnej atmosferze  przeżywaliśmy piękne, wzruszające chwile, tak bardzo nam potrzebne, jednoczące nas, powodujące ,że  wszyscy czujemy się jedną rodziną – podkreślił,  obecny na koncercie, ks. Michał Pastuszka – proboszcz parafii,  dziękując artystom za to wydarzenie.

 Tradycja obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia ,kolędowania do końca stycznia, jest głęboko zakorzeniona w naszej społeczności. Cieszymy się, że Chrystus na nowo wkracza w nasze życie , bo chcemy z nim żyć”.

„Niecodzienne Koncerty Kolęd” –   to inicjatywa, powstała w 2016 r., a jej pomysłodawcą jest Sebastian Niemczycki. Są one cyklem występów  odbywających się na terenie województwa śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem diecezji bielsko-żywieckiej. Rokrocznie gromadzą w kościołach wielu wiernych oraz miłośników muzyki, którzy chcą na nowo odkrywać radość i sens Bożego Narodzenia.

Członkowie orkiestry ,,Beskid Sound Project” to młodzi ludzie pochodzący z różnych rejonów Śląska od Żywca po Katowice, złączeni pasją tworzenia dobra i piękna. Jej  inicjator  Sebastian Niemczycki jest pianistą, organistą, kompozytorem, aranżerem i dyrygentem. Ukończył z wyróżnieniem PSM I st. im. Witolda Rowickiego w Żywcu, a także POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Przygodę z muzyką rozpoczął już  w  najmłodszych latach, pełniąc funkcję drugiego organisty w parafii p.w. św. Michała Archanioła  w Leśnej. Koncertuje zarówno w obrębie całego kraju, jak i za granicą. Organizuje warsztaty muzyczno-liturgiczne dla chórów i orkiestr. Czynnie włącza się w życie kulturowe swojego powiatu, tworząc cykl ,,Niecodziennych Koncertów Kolęd”.

Do wysłuchania ich, w wykonaniu orkiestry ,,Beskid Sound Project” przygotowują się już następne parafie, m.in  Jeleśnia – 26 stycznia,  Rychwałd – 2 lutego br.

 

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy