MENU |

Ostrzeżenie

APEL DO MIESZKAŃCÓW
dotyczy oszustw na tzw. „wnuczka”

Komisariat Policji II w Bielsku Białej w związku z nasileniem się kradzieży na tzw. „wnuczka” prosi Państwa o ostrożność.
 Oszuści podający się za krewnych i usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze od starszych osób znów dali o sobie znać. W miesiącu grudniu w Bielsku Białej odnotowano kolejne próby oszustwa metodą „na wnuczka”, gdzie pokrzywdzeni utracili znaczne sumy pieniędzy sięgające kilku tysięcy złotych. Dlatego apelujemy do Państwa – bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni krewny i poprosi o pilną pożyczkę !
 Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny i proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej.
 Osoby takie często wzbudzają zaufanie, wykorzystują nieuwagę i uczciwość osób starszych. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważna operację, na zakup samochodu.
 Dlatego prosimy Państwa o ostrożność. Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to są narażeni na działanie oszustów. Każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numer 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie Policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.


     KOMENDANT
         Komisariatu Policji II
        w Bielsku Białej
         mł. insp. mgr Krzysztof Herzyk