Ks. Karol Kulczycki SDS – nowy biskup dla Australii

6 sierpnia 2020
0 komentarzy
Prowincja Polska Towarzystwa Boskiego Zbawiciela została dzisiaj (1 sierpnia 2020 r.) szczególnie wyróżniona przez Ojca Świętego Franciszka. Komunikat z Nuncjatury Apostolskiej w Polsce informuje, że „Ojciec Święty Franciszek w dniu 1 sierpnia 2020 r. mianował Księdza Karola Kulczyckiego SDS, Wiceprowincjała polskiej prowincji Salwatorianów, Biskupem Diecezji Port Pirie w Australii”.
 

Prowincjał ks. Józef Figiel SDS w oficjalnym komunikacie kierowanym do wspólnoty prowincji napisał: „Przyjmujemy decyzję Ojca Świętego z wdzięcznością i radością, chociaż Zgromadzenie, a zwłaszcza nasza prowincja, odczuwać będzie niewątpliwie brak jego osoby. Cieszymy się, że Diecezja Port Pirie otrzymuje nowego Pasterza, który przez wiele lat swej dotychczasowej posługi dał się poznać jako kapłan i Salwatorianin gorliwie służący Kościołowi i Zgromadzeniu w Polsce i poza jej granicami. Polecamy Biskupa Nominata w naszych modlitwach, życząc mu obfitości łask Bożych w nowych zadaniach, które stawia przed nim Bóg!”

Diecezja Port Pirie wchodzi w skład metropolii Adelaide. Obejmuje półwyspy Yorke i Eyre, pasma Flinders, Nullarbor Plain oraz regiony Mid i Far North w granicach stanu Australia Południowa. Pod względem wielkości geograficznej diecezja Port Pirie jest trzecią co do wielkości diecezją Australii (po Geraldton i Darwin) i jedną z największych na półkuli południowej. Diecezja ma powierzchnię 978 823 km2 (dla porównania powierzchnia Polski wynosi 322 575 km2). Diecezja została kanonicznie erygowana przez papieża Leona XIII w dniu 10 maja 1887 r. i nosiła nazwę od jej stolicy, którą było miasto Port Augusta. W dniu 5 sierpnia 1951 r. siedziba diecezji została przeniesiona z Port Augusta do Port Pirie, zmieniła się też wtedy nazwa diecezji. Obecnie głównym kościołem jest katedra św. Marka w Port Pirie (wcześniej Katedra Wszystkich Świętych w Port Augusta). Dotychczasowym ordynariuszem był bp Gregory O’Kelly SJ, który pełnił tę posługę od 15 kwietnia 2009 r.

Ks. Karol Kulczycki SDS, ur. 19. 10. 1966 r. w Górze (woj. Dolnośląskie). W okresie dzieciństwa i młodości mieszkał w Czerninie, gdzie w latach 1973-1981 uczęszczał do szkoły podstawowej. W latach 1981-1987 kontynuował swe kształcenie w szkole zawodowej i średniej. W 1987 r. wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie koło Wrocławia, gdzie podjął studia filozoficzno-teologiczne, które zakończył obroną pracy magisterskiej. 28 maja 1994 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Jego Eminencji Kardynała Franciszka Macharskiego. W latach 1994-1997 posługiwał w Salwatoriańskim Ośrodku Powołań, a w 1996 r. został dyrektorem tego Ośrodka. W 1997 r. otrzymał zgodę władz zakonnych, aby kontynuować swoją posługę kapłańską i zakonną we wspólnocie Salwatorianów w Australii. Po przylocie do Perth, w pierwszych kilku miesiącach uczęszczał do szkoły językowej, a następnie skierowany został do pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza w parafii pod wezwaniem Naszej Pani, Gwiazdy Morza w Esperance (Zachodnia Australia). W latach 1999-2000 skierowany został do parafii Willetton, gdzie posługiwał jako wikariusz. W 2001 r. został mianowany proboszczem w parafii Merredin. W tym też czasie podjął też posługę kapelana szkoły średniej Chisholm College w Bedford (Perth), którą kontynuował do roku 2004. W 2005 r. został mianowany proboszczem parafii świętego Antoniego w Greenmount, gdzie posługiwał do 2009 r., w którym to został wybrany superiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów. W czasie sprawowania urzędu Superiora Regionu posługiwał również jako kapelan szkoły średniej Prendiville College w Ocean Reef, jako wikariusz w parafii pod wezwaniem Szymona Piotra w Ocean Reef oraz przez 6 lat był członkiem zarządu Komisji Archidiecezjalnej „Catholic Outreach” w Perth. W 2018 r. został wybrany wikariuszem prowincjalnym Prowincji Polskiej Towarzystwa Boskiego Zbawiciela i powrócił do Polski. W Zgromadzeniu Salwatorianów był też członkiem Międzynarodowej Komisji ds. Powołań (6 lat), Międzynarodowej Komisji ds. Komunikacji (2 lata), oraz krajowym duszpasterzem Międzynarodowej Wspólnoty Boskiego Zbawiciela w Polsce – ICDS Salwatorianie Świeccy (2 lata).