Prymicje o. Mateusza Wysockiego

7 czerwca 2023
0 komentarzy

W uroczystość Najświętszej Trójcy, w parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, miała miejsce Prymicja naszego parafianina o. Mateusza Wysockiego paulina, który przed tygodniem na Jasnej Górze przyjął święcenia kapłańskie. Prymicyjna Msza Święta zgromadziła w świątyni licznych parafian, rodziców, krewnych i przyjaciół o. Mateusza. Rozpoczęło się od modlitwy rodziców za dar Jego powołania i procesji wprowadzającej o. Mateusza do świątyni przez dużą grupę dzieci pierwszokomunijnych, służbę liturgiczną, kapłanów i rodziców, aby sprawować pierwszą, prymicyjną Eucharystię. Przy ołtarzu stanęli też ks. Michał Pastuszka SDS – proboszcz parafii i ks. Henryk Łodziana SDS. 

Zebranych przywitał ks. Michał: „Oto dzień, który dał nam Pan. Każdy dzień jest darem Boga. Ten dzisiejszy jest szczególnym darem, ponieważ wśród nas jest o. Mateusz Wysocki, nowo wyświęcony kapłan, który celebruje tę Najświętszą Ofiarę i którego serdecznie witamy w naszej i zarazem Jego parafii ponieważ, jest naszym parafianinem. Cieszymy się, że Bóg daje nam takie dni, w którym nowo wyświecony kapłan będzie sprawował Najświętszą Ofiarę w  intencji,  wszystkich parafian, za wszystkich chorych i cierpiących, również za nas kapłanów i wszystkich potrzebujących. 

Witam cię o. Mateuszu w naszej wspólnocie parafialnej – kontynuował ks. Michał. – Niech ten dzień będzie dniem radości. Niech ta radość będzie podzielona. Dzielimy ją,  przede wszystkim,  z rodzicami o. Mateusza – panią Małgorzatą i panem Waldemarem, a także obecną  babcią Haliną i panem Maciejem oraz z tymi, którzy z różnych względów nie mogą być obecni. Witamy wszystkich was serdecznie na tej liturgii eucharystycznej, którą przeżyjmy z wdzięcznością Panu Bogu za dar kapłaństwa, że mamy kolejnego sługę, który będzie sprawował Najświętsze Ofiary,  udzielał rozgrzeszenia,  głosił Słowo Boże. Już teraz prosimy o modlitwę w intencji o. Mateusza, aby towarzyszyło Jemu Boże błogosławieństwa, na całej drodze powołania kapłańskiego, a także powołania zakonnego. 

Prosimy Cię o. Mateuszu o przewodniczenie tej liturgii” – zaprosił ks. Michał.

Rozpoczynając liturgię  o. Mateusz podziękował  ks. proboszczowi za tak serdeczne przywitanie i wprowadzenie w  liturgię, podziękował  wszystkim za obecność, pamięć, modlitwę i zaprosił do wspólnej modlitwy, w intencji wszystkich księży posługujących w tej parafii i obecnych w świątyni.

W wygłoszonej homilii ks. Michał. zacytował słowa znanej pieśni: Pan, kiedyś stanął nad brzegiem. Szukał ludzi gotowych pójść za Nim…  i dalej kontynuował: „Wybiera tego, kogo On chce. Nie przeszkadza Mu ludzka słabość, wybiera tylko człowieka. Wybierając, wypełnia obietnicę wyrażoną słowami proroka Jeremiasza: „ dam wam pasterzy według mojego serca”. Za psalmistą więc można zawołać: „ szczęśliwy, kogo wybierasz” ! Podczas Ostatniej Wieczerzy tych, których wybrał nazwał swoimi przyjaciółmi. Tak samo nazywa naszego prymicjanta o. Mateusza i jego współbraci. Uczynił to podczas podniosłej uroczystości święceń kapłańskich, z całą miłością i uczuciem. Być przyjacielem Jezusa, przez całe kapłańskie życie – to czerpać siłę od Jezusa, który jest Krzewem winnym. Potrzebna jest taka więź. Każdy kapłan, jak czytamy w Liście do Hebrajczyków jest z ludzi wzięty i dla ludzi ustanowiony. Z konkretnej rodziny, środowiska. Potrzebuje więc siły, by służyć, by pokonywać w sobie to, co słabe i grzeszne. Dla ludzi zostaje ustanowiony nie po to, aby być od nich daleko, ale  po to, aby być dla nich na nowy sposób, aby być pełniej, całkowicie i nieodwołalnie. 

Pięknie to podkreślił nieżyjący już papież Benedykt XVI: „ nie ma nic piękniejszego, jak poznać Go ( Chrystusa) i opowiadać innym o przyjaźni z Nim….Tylko w tej przyjaźni otwierają się na oścież drzwi życia. Tylko w tej przyjaźni rzeczywiście otwierają się wielkie możliwości człowieka. Tylko w tej przyjaźni doświadczamy tego, co piękne i co wyzwala”. Ta relacja pozwala kapłanowi dochować słowa, jakie daje w dniu święceń Jezusowi i wspólnocie Kościoła. Niech Maryja, Pani Jasnogórska ma w opiece o. Mateusza!”

Na zakończenie Eucharystii o. Mateusz udzielił wszystkim  indywidualnego, prymicyjnego błogosławieństwa, do którego jest przyłączony dar odpustu zupełnego, jeśli przyjmujący go jest w stanie łaski uświęcającej. Każdy otrzymał też  pamiątkowe obrazki z Matką Bożą i Jezusem.

Za wspólną modlitwę serdeczne podziękowania złożyli prymicjantowi przedstawiciele parafian i wspólnot modlitewnych, służby liturgicznej, „Grupy Młoda 9”, a proboszcz parafii zaprosił wszystkich uczestniczących w Eucharystii do dalszego świętowania, do dolnej części kościoła, przy zastawionych smakołykami stołach, aby spotkać się osobiście i nacieszyć wzajemną obecnością. Było radośnie, pięknie i bardzo smacznie, a prymicjanta zapewniano, o modlitwie za niego, aby Pan prowadził go w Jego posłudze.

Więcej zdjęć można zobaczyć (kliknij) TUTAJ: https://drive.google.com/drive/folders/1nO0zvEPLb1bf5V2sclLALw6tWTEem40r?usp=sharing

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy